Editing Recap
Jump to navigation
Jump to search
The edit can be undone. Please check the comparison below to verify that this is what you want to do, and then publish the changes below to finish undoing the edit.
Latest revision | Your text | ||
Line 1: | Line 1: | ||
[[File:Capacitors electrolytic.jpg|thumb|right|Axiell (överst) och radiell (nederst) kondensator. ''Källa: Wikipedia'']] | [[File:Capacitors electrolytic.jpg|thumb|right|Axiell (överst) och radiell (nederst) kondensator. ''Källa: Wikipedia'']] | ||
Recap ( | Recap ('''Re'''place '''cap'''acitors) kallas processen som innefattar att man byter ut alla elektrolytkondensatorer på ett kretskort. Denna sida innehåller en samlad lista på vilken sorts kondensatorer som ska bytas vid en recap. | ||
När det gäller gamla retrodatorer och spelkonsoller, med över 20 år på nacken, är det nästan ett krav på att recappa dessa innan de startas, för att förhindra skador på enheten. Elektrolytkondensatorer ("elyter") torkar ut efter att ha stått oanvända många år i en garderob. Torkad elektrolyt kan orsaka kortslutning med värmeutveckling, eller rentav brand, som följd. Läckande elyter är också vanligt, och dessa måste bytas ut. | När det gäller gamla retrodatorer och spelkonsoller, med över 20 år på nacken, är det nästan ett krav på att recappa dessa innan de startas, för att förhindra skador på enheten. Elektrolytkondensatorer ("elyter") torkar ut efter att ha stått oanvända många år i en garderob. Torkad elektrolyt kan orsaka kortslutning med värmeutveckling, eller rentav brand, som följd. Läckande elyter är också vanligt, och dessa måste bytas ut. | ||
Line 7: | Line 7: | ||
För samtliga hålmonterade kondensatorer gäller att de är antingen radiella, dvs har båda benen i ena änden, eller så är de axiella, dvs har ett ben i vardera ände. | För samtliga hålmonterade kondensatorer gäller att de är antingen radiella, dvs har båda benen i ena änden, eller så är de axiella, dvs har ett ben i vardera ände. | ||
==Lista på kondensatorer== | |||
===Amiga 500=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ Rev. 5 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 2 || 1000µF / 10V || Axiell || C401, C402 | |||
|- | |||
| 2 || 100µF / 50V || Axiell || C307, C811 | |||
|- | |||
| 6 || 47µF / 50V || Axiell || C812, C813, C814, C815, C821, C822 | |||
|- | |||
| 4 || 22µF / 50V || Axiell || C303, C304, C323, C334 | |||
|- | |||
| 2 || 10µF / 50V || Axiell || C306, C712 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ Rev. 6 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 2 || 10µF / 50V || Axiell || C306, C712 | |||
|- | |||
| 4 || 22µF / 50V || Axiell || C303, C304, C324, C334 | |||
|- | |||
| 2 || 47µF / 50V || Axiell || C821, C822 | |||
|- | |||
| 6 || 100µF / 50V || Axiell || C811, C812, C813, C814, C815, C816 | |||
|- | |||
| 1 || 470µF / 25V || Axiell || C307 | |||
|- | |||
| 2 || 3300µF / 25V || Axiell || C401, C402 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ Rev. 8 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 2 || 10µF / 50V || Axiell || C306, C712 | |||
|- | |||
| 4 || 22µF / 50V || Axiell || C303, C304, C324, C334 | |||
|- | |||
| 2 || 47µF / 50V || Axiell || C821, C822 | |||
|- | |||
| 6 || 100µF / 50 || Axiell || C811, C812, C813, C814, C815, C816 | |||
|- | |||
| 3 || 1000µF / 10V || Axiell || C307 (C403), C401, C402 | |||
|} | |||
===Amiga 500+=== | |||
Kommer snart | |||
===Amiga 600=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ Rev 1.5 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Hål/SMD | |||
|- | |||
| 2 || 1000µF / 10V || Hål | |||
|- | |||
| 2 || 470µF / 16V || Hål | |||
|- | |||
| 4 || 100µF / 6.3V || SMD | |||
|- | |||
| 5 || 22µF / 25V || SMD | |||
|- | |||
| 2 || 47µF / 16V || SMD | |||
|- | |||
| 4 || 10µF / 25V || SMD | |||
|} | |||
===Amiga 1000=== | |||
Kommer snart | |||
===Amiga 1200=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ Rev 1D1 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Hål/SMD | |||
|- | |||
| 2 || 1000µF / 10V || Hål | |||
|- | |||
| 2 || 470µF / 10V || Hål | |||
|- | |||
| 4 || 100µF / 16V || SMD | |||
|- | |||
| 5 || 22µF / 25V || SMD | |||
|- | |||
| 2 || 47µF / 16V || SMD | |||
|- | |||
| 3 || 10µF / 16V || SMD | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ Rev 1D4 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Hål/SMD | |||
|- | |||
| 2 || 1000µF / 10V || Hål | |||
|- | |||
| 2 || 470µF / 10V || Hål | |||
|- | |||
| 4 || 100µF / 6.3V || SMD | |||
|- | |||
| 5 || 22µF / 35V || SMD | |||
|- | |||
| 2 || 47µF / 16V || SMD | |||
|- | |||
| 3 || 10µF / 35V || SMD | |||
|} | |||
===Amiga 2000=== | |||
Kommer snart | |||
===Amiga 3000=== | |||
Kommer snart | |||
===Amiga 4000=== | |||
Kommer snart | |||
===Amiga CD32=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ Rev 3 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Hål/SMD | |||
|- | |||
| 2 || 1000µF / 10V || Hål | |||
|- | |||
| 1 || 470µF / 10V || Hål | |||
|- | |||
| 9 || 100µF / 6.3V || SMD | |||
|- | |||
| 6 || 22µF / 35V || SMD | |||
|- | |||
| 5 || 47µF / 16V || SMD | |||
|- | |||
| 4 || 10µF / 35V || SMD | |||
|- | |||
| 4 || 4.7uF /35V || SMD | |||
|} | |||
===C64=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ PCB 326298 Rev A | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 1 || 2200µF / 16V || Axiell || C19 | |||
|- | |||
| 2 || 470µF / 25V || Axiell || C88, C90 | |||
|- | |||
| 1 || 100µF / 16V || Radiell || C91 | |||
|- | |||
| 13 || 10µF / 25V || Radiell || C8, C12, C13, C14, C15, C17, C24, C34, C57, C62, C64, C65, C94 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ PCB 250407 Rev A | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 1 || 2200µF / 16V || Axiell || C19 | |||
|- | |||
| 2 || 470µF / 50V || Axiell || C88, C90 | |||
|- | |||
| 1 || 100µF / 16V || Radiell || C91 | |||
|- | |||
| 13 || 10µF / 25V || Radiell || C8, C12, C13, C14, C15, C17, C24, C34, C57, C62, C65, C94, C102 | |||
|- | |||
| 2 || 10µF / 25V || Radiell || Lågprofil: C107, C108 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ PCB 250407 Rev B | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 1 || 2200µF / 16V || Axiell || C19 | |||
|- | |||
| 2 || 470µF / 25V || Axiell || C88, C90 | |||
|- | |||
| 1 || 100µF / 16V || Radiell || C91 | |||
|- | |||
| 13 || 10µF / 25V || Radiell || C8, C12, C13, C14, C15, C17, C24, C34, C57, C62, C65, C94, C102 | |||
|- | |||
| 2 || 10µF / 25V || Radiell || Lågprofil: C107, C108 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ PCB 250407 Rev C | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 1 || 2200µF / 16V || Axiell || C19 | |||
|- | |||
| 1 || 1000µF / 25V || Axiell || C88 | |||
|- | |||
| 1 || 470µF / 25V || Axiell || C90 | |||
|- | |||
| 1 || 100µF / 16V || Radiell || C91 | |||
|- | |||
| 12 || 10µF / 25V || Radiell || C8, C13, C14, C15, C17, C24, C34, C57, C62, C65, C94, C102 | |||
|- | |||
| 2 || 10µF / 25V || Radiell || Lågprofil: C107, C108 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ PCB 250425 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 1 || 2200µF / 16V || Axiell || C19 | |||
|- | |||
| 1 || 1000µF / 25V || Axiell || C88 | |||
|- | |||
| 1 || 470µF / 25V || Axiell || C90 | |||
|- | |||
| 1 || 100µF / 16V || Radiell || C91 | |||
|- | |||
| 1 || 22µF / 25V || Radiell || C24 | |||
|- | |||
| 1 || 10µF / 25V || Radiell || C13 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ PCB 250469-01 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 1 || 1000uF '''ELLER''' 2200µF / 16V || Axiell || C63 | |||
|- | |||
| 1 || 470µF / 35V || Radiell || C66 | |||
|- | |||
| 1 || 220µF / 25V || Radiell || C65 | |||
|- | |||
| 1 || 220µF / 16V || Radiell || C43 | |||
|- | |||
| 1 || 100µF / 16V || Radiell || C58 | |||
|- | |||
| 1 || 47µF / 16V || Radiell || C36 | |||
|- | |||
| 1 || 10µF / 25V || Radiell || C77 | |||
|- | |||
| 1 || 4.7µF / 25V || Radiell || C59 | |||
|- | |||
| 1 || 2.2µF / 50V || Radiell || C44 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|+ PCB 250466 | |||
|- | |||
! Antal !! Beteckning !! Bentyp !! Komponenter | |||
|- | |||
| 1 || 2200µF / 16V || Axiell || C19 | |||
|- | |||
| 1 || 1000µF / 25V || Axiell || C88 | |||
|- | |||
| 1 || 470µF / 25V || Axiell || C90 | |||
|- | |||
| 1 || 100µF / 16V || Radiell || C91 | |||
|- | |||
| 1 || 22µF / 25V || Radiell || C24 | |||
|- | |||
| 2 || 10µF / 25V || Radiell || C13, C210 | |||
|- | |||
| 1 || 2.2µF / 50V || Radiell || C200 | |||
|} | |||
===Vic 20=== | |||
Kommer snart |